Piękne słoneczne popołudnie, na snopkach ze słomy - wieńce dożynkowe. Bochen chleba, płody rolne i kwiaty ? to sceneria festynu dożynkowego w Ruścu, który odbył się 28.08.2016 r. Dla licznie przybyłych mieszkańców Gminy Rusiec był to czas świętowania. Popołudnie i wieczór upłynęły w miłej, radosnej atmosferze.
Podczas części oficjalnej uroczystości Wójt Gminy Rusiec - Dariusz Woźniak podkreślił trud rolniczej pracy i podziękował ludziom pracującym na roli za wysiłek.

Dnia 28 sierpnia 2016 roku o godzinie 15:30 mszą świętą w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Ruścu rozpoczną się Dożynki Gminno-Parafialne. W uroczystości wezmą udział m.in. delegacje z poszczególnych sołectw z wieńcami dożynkowymi. To wyjątkowa tradycja tworząca niepowtarzalny koloryt uroczystości. Mieszkańcy sołectw z naszej gminy dbają o to, by wieńce były piękne i wyjątkowe. Kolejnym punktem uroczystości będzie przemarsz dożynkowego korowodu na teren Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ruścu. Tutaj odbędą się tradycyjne obrzędy, m.in. przekazanie przez starostów dożynek na ręce wójta darów - chleba i miodu z tegorocznych zbiorów. Przedstawiciele sołectw natomiast podarują wieńce symbolizujące owoce pracy rolników. Starostowie dożynek i radni podzielą się chlebem i miodem z uczestnikami uroczystości. W oczekiwanej przez wszystkich części artystycznej wystąpią: ?Kapela spod Dębu? oraz zespoły ?JUMPER? i ?LOGARYTM?. Przewidziane są również konkursy dla dorosłych. Najmłodsi uczestnicy święta mogą się spodziewać dobrej zabawy - modelowania z balonów i bezpłatnych ?dmuchańców?.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy oraz gości na nasze lokalne święto.
Organizacja dożynek przyczyni się zapewne do integracji środowiska oraz wzrostu poczucia lokalnej tożsamości. Obrzędy dożynkowe funkcjonują w świadomości ludzi jako uroczystości o charakterze religijnym, ale i ludowym. Zawsze są połączone z dobrą zabawą. Mamy nadzieję, że kultywowanie zwyczajów dożynkowych i wspólne biesiadowanie wpłyną pozytywnie na ożywienie lokalnej tradycji.
Nie zapominajmy, że dożynki są przede wszystkim wyrazem podziękowania dla tych, którzy ciężko pracują na roli. Wszyscy z tej pracy korzystamy, toteż okażmy wdzięczność i szacunek rolnikom, świętując razem z nimi.

Edukacja jest niezwykle istotnym elementem naszego życia ? kształtuje naszą tożsamość, osobowość, odpowiedzialność, stanowi podstawę do lepszego startu w życie i pomaga realizować marzenia. Szkoła uczy też podejmowania wyzwań, konsekwentnego dążenia do celu, szacunku dla innych? jest niekwestionowanym dobrem. To właśnie z tych powodów Gmina Rusiec stale inwestuje w placówki edukacyjne, które są gruntownie modernizowane i stale wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt dydaktyczny. Dzięki temu poziom kształcenia utrzymuje się na najwyższym poziomie.
Staramy się na działania edukacyjne pozyskiwać zewnętrzne środki finansowe. W nowym roku szkolnym realizowane będą dwa projekty.
Pierwszy pt. ?Wspieramy i poszerzamy horyzonty? będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Czas realizacji projektu to dwa lata. Wsparciem w ramach projektu zostanie objętych 50 uczniów Gimnazjum w Woli Wiązowej. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w dodatkowych, bezpłatnych zajęciach poszerzających ich zainteresowania (np. w kole fizyczno-chemicznym, kole informatycznym, warsztatach prowadzonych przez doradcę zawodowego) oraz w zajęciach wyrównawczych.
Dzięki udziałowi w projekcie szkoła wzbogaci się również w nowoczesne pomoce dydaktyczne, które uatrakcyjnią zajęcia, tzn. w laptopy, tablice multimedialną, wyposażenie do pracowni chemicznej.
W ramach projektu przewidziano również szkolenia kadry pedagogicznej.
Drugi projekt pt. ?Obserwujemy, dbamy i szanujemy naturę? uzyskał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W ramach projektu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Wiązowej ? podobnie jak w ubiegłym roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ruścu - powstanie ekopracownia. Do zadań wpisanych w projekt należą m.in. remont pomieszczenia przeznaczonego na ekopracownię, zakup ławek, krzeseł i urządzeń multimedialnych, zorganizowanie i wyposażenie biblioteczki podręcznej.
Estetyczne i funkcjonalne miejsce nauki wpłynie na pozytywną, sprzyjającą zdobywaniu wiedzy atmosferę, stanie się polem nowych doświadczeń, uatrakcyjni zajęcia.

W ubiegły piątek z żalem zakończyliśmy trwającą od 18 lipca akcję ?Wakacje z GOK? . Czas spędzony z dziećmi, które odpowiedziały na nasze zaproszenie, był bardzo intensywny i obfitował w wiele atrakcji.
Dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy przygotowano zajęcia plastyczne i sportowe, organizowano gry zręcznościowe i planszowe oraz zabawy integracyjne. Dzięki wspomnianym zajęciom uczestnicy aktywnie spędzili czas, nauczyli się współpracy w grupie, szacunku, tolerancji i koleżeństwa, rozwiązywania  konfliktów, propagowania pozytywnych postaw społecznych, promowania bezpiecznych zabaw i zachowań. Bardzo cieszymy się, że tak dużo dzieci zainteresowało się spędzaniem wolnego czasu na zajęciach zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaufanie okazane organizatorom.
Wakacje jednak jeszcze się nie skończyły.
Od 12 do 24 sierpnia Fundacja Młodzieży Wiejskiej we współpracy z naszą gminą i gminą Kiełczygłów zorganizowała dla dzieci rolników bezpłatne półkolonie. 24 uczestników będzie aktywnie spędzało w ich trakcie czas. Nasi mali goście mogą liczyć na dziesiątki zabaw zarówno w salach ośrodka kultury jak i poza jego terenem. O bezpieczeństwo i dobrą zabawę zadbają wykwalifikowani wychowawcy z Gminnego Ośrodka Kultury w Ruścu, którzy w pracy z dziećmi mają duże doświadczenie. Zajęcia artystyczno-sportowe, wycieczki piesze, zwiedzanie regionu, zajęcia rekreacyjne, ognisko integracyjne, wyjazd do bełchatowskiego kina i do Szkółki Leśnej ?Borowiny? znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Bełchatów to atrakcje wpisane w program projektu. Organizatorzy zamierzają również przeprowadzić dla uczestników szkolenie z zakresu BHP w rolnictwie. Przyjemne z pożytecznym!
Dzieciom zapewniono dwa posiłki oraz bezpłatny dojazd na zajęcia.
Uczestnicy półkolonii z pewnością miło będą wspominać ostatnie dwa tygodnie wakacji.
Już dzisiaj zapraszamy na zajęcia organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Ruścu w nowym roku szkolnym. Do zobaczenia!